Prezentare generala

Candidatul ideal

  • Atitudine pozitivă, prezență și ținută agreabilă;
  • orientare către client, amabilitate;
  • capacitatea de a găsi soluții și de a rezolva probleme;
  • bune abilități de comunicare, lucru în echipă;
  • nivel înalt de responsabilitate;
  • bune abilități de organizare și de prioritizare a activităților.

Cunostințele candidatului ideal:

  • studii in domeniul turismului aptitudini practice de operare pe calculator (Word, Excel);
  • limba engleză – obligatoriu;
  • cunoașterea unei alte limbi străine constituie un avantaj;

Descrierea jobului

  • Preia si inregistreaza rezervarile;
  • primeste, inregistreaza si cazeaza clientii;
  • tine evidenta clientilor in programul informatic de receptie hoteliera;
  • promovează produsul turistic hotelier;
  • aplică politicile de marketing și cele tarifare ale companiei;
  • negociază tarifele pentru clienți în limitele stabilite;
  • efectuează operațiuni de check-in (verificare documente, încasare contravaloare sejur); operează în sistemul de gestiune hotelieră rezervarile și informațiile legate de sejur;
  • transmite departamentelor interesate comenzile sau solicitarile speciale ale clienților; înregistrează și verifică datele operative, contabile și statistice specifice activității de recepție;
  • rezolvă reclamațiile oaspetelui sau transmite, după caz, sesizările primite departamentelor vizate;
  • la check-out, efectuează verificările obișnuite, inclusiv a soldurilor restante de plată.

NOU: Se acorda diploma de receptioner, acreditata de ministerul turismului, recunoscuta pe tot teritorul Romaniei, pe baza cursului la locul de munca – gratuit la sfarsitul perioadei contractuale de 1 an.