Studii de specialitate finalizate -absolvent(a) al Facultatii de Stiinte Economice – profil contabilitate

  • Calificare profesionala in domeniul contabilitate (expert contabil – membru CECCAR);
  • Minimum 5 ani experienta profesionala pe o poziție similara in domeniul financiar-contabil
  • Obligatoriu cunostinte solide ale programului de contabilitate SAGA, modulul FI/CO
  • Cunostinte solide de fiscalitate si legislatie in vigoare
  • Foarte bune cunoștințe de utilizare a pachetului MS Office ( word, excel, outlook)
  • Constituie avantaj cunostinte despre legilatia muncii, inspector de specialitate
  • Experienta in sisteme de tip ERP reprezinta un avantaj
  • Responsabil(ă) pe acțiunile întreprinse
  • Bună capacitate de organizare și stabilire a priorităților
  • Atitudine pozitivă, fire comunicativă și proactivă
  • Capacitate de a lucra cu termene limită
  • Foarte bune abilitățile de comunicare, organizare și prioritizare;
  • Atenție la detalii, responsabilitate, ordine si corectitudine;
  • Capacitate de asimilare a cunoștințelor, inițiativă, amabilitate

Responsabilităţi:

  • Organizeaza contabilitatea societatii in conformitate cu dispozitiile legale;
  • Inregistreaza corect documentele justificative in evidenta contabilă;
  • Asigura arhivarea corecta a situatiilor contabile lunare: balanta de verificare sintetica, jurnalul de vanzari, jurnalul de cumparari, balantele de verificare analitice;
  • Asigura intocmirea registrelor de contabilitate;
  • Intocmeste si semneaza balanta, bilant, declaratii lunare/semestriale/trimestriale;
  • Asigura corectitudinea inregistrarilor contabile si a respectarii termenelor de livrare a declaratiilor si a situatiilor financiare, conform legislatiei in vigoare;
  • Urmareste respectarea termenelor legale de transmitere a declaratiilor/de efectuare a platilor/de transmitere a rapoartelor solicitate de organele statutare (rapoarte si bilanturi, raportari statistice, etc);
  • Comunica activ cu organele statutare (ANAF);
  • Certifica realitatea inregistrarilor in contabilitate, prin verificarea si semnarea Notelor de contabilitate;
  • Urmareste inregistrarea incasarilor si platilor si asigura corelarea cheltuielilor cu veniturile realizate;
  • Verifica corectitudinea inregistrarilor si existenta aprobarilor si vizelor necesare;
  • Verifica si vizeaza toate documentele de inregistrare a operatiunilor (documentele justificative);
  • Verifica, analizeaza si certifica soldurile din balanta de verificare;
  • Reprezinta societatea in relatia cu autoritatile statului si cu ocazia controalelor.

Ce oferim:

  • Pachet salarial atractiv și alte beneficii;
  • Oportunități de training și dezvoltare personală în cadrul companiei;
  • Muncă într-o echipă tânără și dinamică;
  • Siguranța unui loc de muncă într-o companie internațională de succes;